STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Jaguar XK SS
Napisany przez , 2014-08-07

Związek pełen pasji - Steve McQueen i jego Jaguar XK SS

UDOSTĘPNIJ

Kultowy "Bullitt" to film, który zapisał się wielkimi literami na kartach historii kinematografii. Stało się tak nie tylko ze względu na zapierające dech w piersiach sceny pościgów ulicami San Francisco, lecz także aktorski kunszt Steve'a McQueena'a. Prywatnie, aktor ten był także wielkim miłośnikiem Jaguarów, o czym niewielu już pamięta.

Do najsłynniejszych pojazdów w bogatej kolekcji amerykańskiego artysty zaliczał się bez wątpienia  Jaguar XKSS. Dlaczego? Jednym z powodów takiego stanu rzeczy był fakt, iż producent z Coventry stworzył zaledwie 16 egzemplarzy tego pojazdu. Plany budowy kolejnych sztuk pokrzyżował ogromny pożar fabryki Jaguara, w którym doszczętnie spłonęły gotowe już podwozia. Jednak unikatowy charakter nie był jedyną cechą Jaguara XKSS.

W rzeczywistości, pojazd ten był przystosowanym do ruchu drogowego, wyścigowym modelem D-Type. Fotel dla pasażera, drugie drzwi, przekonstruowana tylna część nadwozia oraz niezbędne oświetlenie to tylko niektóre z dodatków, w jakie wyposażono zwycięzcę słynnego Le Mans, by ten mógł legalnie poruszać się po drogach. Jednak najmocniejsza, dosłownie i w przenośni, część tego auta pozostała bez zmian. Mowa oczywiście o silniku.

jaguatr xkss

Do napędu Jaguara XKSS posłużył rzędowy, sześciocylindrowy silnik o mocy ponad 250 KM. Przy masie własnej rzędu 900 kg, osiągnięcie 100 km/h zajmowało zaledwie 5,2 sekundy. Nie powinien zatem dziwić fakt, że słynny Steve McQueen omal nie stracił przez ten samochód prawa jazdy.

"Pewnego dnia wracaliśmy wraz z moją żoną, Neil, do domu, gdy zatrzymał nas patrol policji. Oczywiście jechałem za szybko. Wiedziałem, że grozi mi odebranie prawa jazdy, dlatego skłamałem, że powodem przekroczenia prędkości był zbliżający się poród żony. Neil była wówczas w szóstym miesiącu ciąży. Zamiast mandatu, policjant zaproponował nam eskortę do szpitala. Na miejscu powiedzieliśmy pielęgniarce, że był to fałszywy alarm" – wspominał po latach Steve McQueen.

jaguatr xkss

Być może właśnie dlatego, osiem lat po sprzedaży Jaguara XKSS, Steve McQueen zdecydował się go odkupić. Egzemplarz w kolorze British Racing Green, należący niegdyś do tego słynnego aktora, zachował się do dzisiaj. Kilka lat temu pojazd ten można było podziwiać podczas specjalnego tournee po USA. Mimo upływu lat, wciąż jest w stanie rozpędzić się do 250 km/h...

 

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Historia
TAGI: Jaguar XK SS

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.