STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Jaguar XK
Napisany przez , 2014-08-04

Jaguar XK - sportowa elegancja

UDOSTĘPNIJ

W połowie lat 90. XX wieku, designerzy Jaguara stanęli przed nie lada wyzwaniem. Musieli oni zaprojektować coupe, z którym brytyjski producent wejdzie w nowe millenium, a które będzie jednocześnie nawiązywało do legendarnego modelu XJS. Tak oto powstał Jaguar XK.

Pamiętacie jeszcze lata '90? Niemal wszyscy oczekiwali z niepokojem, co przyniesie rok 2000. Straszono wówczas awarią systemów komputerowych, jak również zbliżającym się końcem świata. Jak wiadomo, nic takiego nie miało miejsca. Jednak w motoryzacyjnym światku i tak doszło do dużej rewolucji. Po 21 latach produkcji, Jaguar zdecydował się wprowadzić na rynek następcę swojego gran tourismo, czyli model XK.

Podobnie jak poprzednik, miał on łączyć w sobie sportowe osiągi z luksusowym wnętrzem. I to się udało. Zgodnie z definicją pojazdu GT, Jaguar XK pozwalał odbyć daleką podróż niczym we francuskim pociągu TGV – w jak najkrótszym czasie a jednocześnie z gracją. Pozostało to bez zmian, choć od 2007 roku oferowana jest nowa generacja tego auta.

jaguar xk

Najnowszy Jaguar  XK powstał już pod przewodnictwem Ian Calluma, obecnego szefa designerów producenta z Coventry. Co ciekawe, autor tego projektu nie ukrywał, że kreśląc kształty XK czerpał inspiracje z... figury Kate Winslet. Zdaniem Calluma, jej uroda doskonale oddaje brytyjski charakter. Miłośnicy marki bez trudu odnajdą w nowym Jaguarze XK także nawiązanie do słynnego E-Type'a, czyli jednego z najpiękniejszych samochodów świata. Jest nim grill w kształcie spłaszczonej elipsy.

Piękne, a zarazem eleganckie nadwozie, dostępne jako cabrio lub coupe, skrywa duszę sportowca. W zależności od wersji, na polskim rynku model ten oferowany jest z wolnossącym lub doładowanym silnikiem V8, który generuje nawet 510 KM! Dzięki temu, osiągnięcie 100 km/h zajmuje mu zaledwie 4,8 sekundy. Jednak w aucie klasy GT wartości te schodzą na dalszy plan. Jaguar XK pozwala bowiem zapomnieć o codziennych troskach, powiększając uśmiech na twarzy kierowcy z każdym przejechanym kilometrem.

jaguar xk

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Wrażenia
TAGI: Jaguar XK

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.