STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Jaguar, Jaguar XF-R, Rekord prędkości, Bonneville
Napisany przez , 2014-10-23

Rekord prędkości Jaguara XF-R: 350 km/h w Bonneville!

UDOSTĘPNIJ

Kto by pomyślał, że najszybszy Jaguar w historii motoryzacji jest czterodrzwiowym sedanem, który dobrze wygląda zarówno na torze wyścigowym jak i pod kancelarią adwokacką. Mowa o Jaguarze XF w usportowionej wersji XF-R, który rozpędził się do prędkości 350 km/h.

Do tej pory oficjalnym rekordem prędkości auta ze znaczkiem Jaguara był ten z 1992 roku, kiedy to kierowca Formuły 1 Martin Brundle rozpędził cudownego XJ220 do blisko 347 km/h. Od tego czasu minęło 17 lat i Jaguar uznał, że wynik ten łatwo można pobić. W 2009 roku nadszedł czas na zmianę warty i niedługo po premierze modelu XF-R stwierdzono, że czterodrzwiowy sedan jest w stanie na kilka kolejnych lat wejść na szczyt tabeli rekordów prędkości brytyjskiej marki. Do tej pory jest to najszybszy Jaguar w historii.

Postanowiono zbudować specjalną wersję Jaguara XF-R i wybrać się na dno wyschniętego jeziora w Bonneville, gdzie od lat ustanawiane są nowe rekordy prędkości. Za przygotowanie superszybkiego Jaguara XF-R odpowiadała firma Rocketsports. Modyfikacje ograniczyły się do wzmocnienia jednostki napędowej aż do 600 KM oraz domontowanie kilku aerodynamicznych dodatków. Zmieniony przedni zderzak zapewnił lepsze chłodzenie silnika, a ogromny tylny spojler stabilizował auto przy większych prędkościach.

Kiedy wszystko było gotowe i kierowca Paul Gentilozzi zasiadł za kierownicą tegoż Jaguara XF-R w oczekiwaniu na zielone światło. Po włączeniu superdokładnej aparatury pomiarowej tester Jaguara wystartował i udało mu się rozpędzić do prędkości 225 mil na godzinę, czyli ponad 350 km/h, ustanawiając w ten sposób nowy rekord w historii brytyjskiej marki.

 

 

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Wrażenia

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.