STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Jaguar XK
Napisany przez , 2014-09-30

Dalsze losy Jaguara XK z filmu 007: Die another day

UDOSTĘPNIJ

Pamiętacie 20. film o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości, Jamesie Bondzie? Z pewnością macie teraz przed oczami piękną, wyłaniającą się z morskich fal Halle Berry. Jednak mi ten film zapadł w pamięci za sprawą genialnej sceny pościgu Bonda za Jaguarem XK.

Nakręcony w 2002 roku film "Śmierć nadejdzie jutro" był pożegnalnym występem Pierce'a Brosnana w roli słynnego brytyjskiego agenta, a jednocześnie wielkim powrotem Aston Martina jako "samochodu Bonda". Po latach dominacji BMW, widzowie wreszcie mogli podziwiać nieustraszonego agenta 007 za kierownicą auta z Wielkiej Brytanii.

Nie był to jedyny pojazd z wysp, który odegrał istotną rolę w tym filmie. Kolejnym był Jaguar XK. We wspomnianej już scenie, kierowany przez Bonda Aston Martin Vanquish ścigał na zamarzniętym jeziorze jednego ze swoich przeciwników, Zao. "Czarny charakter" prowadził gruntownie zmodyfikowanego, zielonego Jaguara XK. Na czym polegały jego przeróbki?


Filmowy pojazd był wyposażony w m.in. karabin automatyczny, rakiety w atrapie chłodnicy i bocznych progach oraz granatniki w bagażniku. Słowem, akcesoria niezbędne do realizacji planów o podboju świata – a przecież o to chodziło Zao...

Co ciekawe, na potrzeby filmu zbudowano aż cztery egzemplarze Jaguara XK. Ich produkcją zajął się nieistniejący już oddział marki z Coventry – Special Vehicle Operations, a także specjaliści od efektów specjalnych ze studia filmowego Pinewood. Co stało się z Jaguarem XK po zakończeniu zdjęć filmowych?

Spieszę uspokoić fanów tej marki. Emerytowany Jag ma się bardzo dobrze. Ostatnio był największą atrakcją wystawy poświęconej samochodom czarnych charakterów z filmów o Jamesie Bondzie. – Ze wszystkich aut, którymi poruszali się przeciwnicy Bonda, to właśnie ten Jaguar XK jest najbardziej charakterystycznym z nich. Od razu wiedziałam, że po prostu musi się znaleźć na naszej wystawie – powiedziała Anna Slafer, jedna z organizatorek wystawy w Waszyngtonie. Cóż, trudno się nie zgodzić z jej słowami. Pomimo upływu 12 lat od nagrania tej słynnej sceny, Jaguar XK wciąż pokazuje pazur!

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Wrażenia
TAGI: Jaguar XK

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.