STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Jaguar
Napisany przez , 2014-11-11

"Perfekcyjna 10" Jaguara

UDOSTĘPNIJ

Czy bylibyście w stanie wybrać 10 najlepszych aut, jakie kiedykolwiek wyjechały z fabryki Jaguara? No właśnie, nie jest to łatwe zadanie, gdyż w każdej dekadzie pojawiał się przynajmniej jeden wyjątkowy model tej marki. Mimo to, Jaguar opublikował taką listę. Poznajcie "Perfekcyjną 10".

W tworzeniu tego zestawienia wzięli udział Ian Callum, szef działu projektowego marki, legendarny Brian Johnson z zespołu AC/DC oraz Lord March z Goodwood, gdzie organizowany jest coroczny festiwal prędkości. Każdy z nich, podobnie jak i ja, jest prywatnie wielkim fanem Jaguarów, co jednak nie pomogło w stworzeniu im "Perfekcyjnej 10". Najchętniej umieściliby w nim każdy model producenta z Coventry!

Ostatecznie jednak, po trwającej wiele godzin debacie, udało im się stworzyć prawdziwą listę przebojów Jaguara. Jak myślicie, który z modeli znalazł się na jej szczycie? Nie, to nie Jaguar E-Type otwiera zestawienie. "Perfekcyjna 10" zaczyna się od modelu SS100, który był pierwszym produkowanym seryjnie samochodem zdolnym osiągnąć prędkość 100 mil na godzinę. Dzisiaj nie robi to już na nikim wrażenia, lecz w latach 30. XX wieku patrzono na ten pojazd z pożądaniem i nieskrywanym podziwem. Przeciętne auta z tamtych lat miały bowiem problem z osiągnięciem choćby połowy tej prędkości, co Jaguar SS100.

Dalej, "Perfekcyjna 10" została uzupełniona przez niepowtarzalnego Jaguara XJ13. Zbudowano tylko jeden egzemplarz, którego celem było zwycięstwo w wyścigu Le Mans. Ostatecznie, pojazd ten nigdy nie stanął na starcie tych zawodów. Na szczęście, model przetrwał do naszych czasów, dzięki czemu wciąż mamy możliwość oglądania obłędnie niskiego i aerodynamicznego nadwozia w kolorze British Racing Green, które napędzał potężny motor V12 o mocy ponad 500 KM!

"Perfekcyjna 10" oczywiście nie mogła obyć się bez... E-Type'a. Zasiadające w jury trio uznało jednak, że na szczególną uwagę zasługuje konkretny egzemplarz o numerze rejestracyjnym 77 RW. To właśnie tym pojazdem Norman Dewis gnał nocą z fabryki w Coventry do Genewy, by w ostatniej chwili zdążyć na rozpoczynające się targi motoryzacyjne. Udało mu się, a E-Type został okrzyknięty gwiazdą wystawy. Gwiazdą, która świeci do dzisiaj.

Jeśli zastanawiacie się z jakich jeszcze aut składa się "Perfekcyjna 10" Jaguara, koniecznie obejrzyjcie poniższy klip wideo:

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Świat Jaguara
TAGI: Jaguar

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.