STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Jaguar
Napisany przez , 2014-11-25

Na paryskich salonach: Jaguar na Mondial de l'Automobile 2014

UDOSTĘPNIJ

Renesans brytyjskiej motoryzacji? Jeśli spojrzymy na stoisko Jaguara podczas tegorocznego salonu samochodowego w Paryżu, odpowiedź może być tylko jedna – jak najbardziej tak! Premiera nowego sedana, a także całkowicie nowej rodziny silników. Jaguar zdecydowanie rośnie w siłę.

Mondial de l'Automobile w Paryżu, to poza wiosennymi targami w Genewie, najważniejsza motoryzacyjna wystawa na Starym Kontynencie. Wystawcy z całego świata chcą się tam zaprezentować z jak najlepszej strony, by zostać gwiazdą salonu. W tym roku, najjaśniej świeciła gwiazda producenta z Coventry.

Do oferty składającej się z sedanów XF i XJ, dołączył najmniejszy z nich, XE. To całkowicie nowy model w gamie Jaguara, który pozycjonowany jest w segmencie D. Konkurencja w tej klasie jest niezwykle duża, dlatego też brytyjski producent przygotował coś "ekstra". Już w pierwszej fazie produkcji XE zdobywa przewagę nad rywalami. Dlaczego? Otóż szkielet nadwozia został w całości wykonany z lekkiego i zarazem sztywnego aluminium. To pierwsze auto w tej klasie, które zbudowane jest w oparciu o tę technologię.

Projektanci pod wodzą Iana Calluma zadbali natomiast, by forma dorównała poziomem do treści. Patrząc na Jaguara XE trzeba przyznać, że wywiązali się z tego zadania znakomicie. Ogólny zarys karoserii nawiązuje do wspomnianych już XF i XJ, zaś proporcje z długą maską i krótkim tyłem to ukłon w stronę sportowego coupe, F-Type'a.

To jeszcze nie koniec, Jaguar XE jest pierwszym modelem tej marki, który napędzają nowe silniki z rodziny Ingenium. Te czterocylindrowe jednostki benzynowe i wysokoprężne spełniają najbardziej surowe normy emisji spalin, przy jednocześnie rekordowo niskim zapotrzebowaniu na paliwo. Nie zabrakło również "starej szkoły". Do sprzedaży trafiła bowiem wersja napędzana przez doładowany silnik V6, generujący aż 340 KM. To wystarczająco dużo, by na własnej skórze poczuć osiągi zarezerwowane dotąd wyłącznie dla pojazdów sportowych.

Podczas salonu w Paryżu, Jaguar zaprezentował także kolekcję odzieży Heritage '57, przygotowaną z okazji 60-lecia wyścigowego modelu D-Type oraz jego zwycięstwa w wyścigu Le Mans w 1957 roku. Wspaniałe tradycje tej marki kontynuuje obecnie F-Type, który wciąż był oblegany przez odwiedzających stoisko Jaguara.

Premiera modelu XE sprawia, że nie tylko przeszłość, lecz także i przyszłość producenta z Coventry zapowiada się jako pasmo sukcesów.

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Wrażenia
TAGI: Jaguar

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.