STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Jaguar E-Type
Napisany przez , 2015-04-29

Dziarski staruszek – najszybszy Jaguar E-Type na 1/4 mili

UDOSTĘPNIJ

Jaka dyscyplina motorsportu przychodzi Wam do głowy, gdy myślicie o Jaguarze? Wyścigi długodystansowe, rajdy, a może Formuła 1? Owszem, auta tej marki z powodzeniem brały udział w takich imprezach. Ale czy ktoś pomyślał o wyścigach na 1/4 mili?

Wyścigi samochodowe od zawsze były wpisane w DNA Jaguara. Jeszcze przed wojną auta producenta z Coventry wyznaczały granice możliwości ówczesnej technologii, bijąc kolejne to rekordy – prędkości maksymalnej czy też okrążeń torów wyścigowych na całym świecie. Tym samym, widok Jaguara na ulicy przyprawiał miłośników motoryzacji i nie tylko, o szybsze bicie serca.

Modelem, który szczególnie zapisał się na kartach samochodowej historii był legendarny Jaguar E-Type. Opływowa karoseria, mocne silniki na czele z widlastą "dwunastką", a także doskonałe osiągi sprawiły, że niemal z miejsca okrzyknięto go pojazdem stulecia. Co istotne, pomimo upływu lat, tego tytułu już nie stracił.

Jaguar E-Type, a także konstrukcje opracowane na jego podzespołach, z powodzeniem startowały w wyścigach oraz rajdach, wielokrotnie udowadniając swoją wyższość nad konkurencją. Twórcy tego pojazdu, na czele z projektantem Malcolmem Sayerem, chyba jednak nie przypuszczali, że ich dzieło może zostać wykorzystane również do wyścigów na "ćwiartkę", czyli popularnej w USA 1/4 mili.

O co chodzi w tej zabawie? Zasady są proste jak przepis na hot doga. Dwa auta startują równolegle w linii prostej. Ten, który pokona dystans 402 metrów (czyli 1/4 mili) w krótszym czasie – wygrywa. To właśnie do tych zawodów Bob English przygotował swojego Jaguara E-Type. Choć dyscyplina ta nie jest szczególnie skomplikowana, to auto przeszło wcześniej szereg modyfikacji.

Najważniejszą zmianą jest silnik. Pod maską tego Jaguara E-Type nie pracuje niestety oryginalny brytyjski motor, lecz 9-litrowy "Big Block V8" Chevroleta. Bob zdecydował się na taki krok, gdyż w ofercie Jaguara nie ma aż tak potężnych jednostek. Dodatkowo, całe nadwozie wykonano od nowa z lekkich kompozytów – wszystko podporządkowane jest jak najlepszym osiągom.

A te, są wręcz oszałamiające. Mijając linię mety, Jaguar E-Type Boba mknie już z prędkością ponad 240 km/h. Dotychczasowy rekord tego auta wynosi 9,02 sekundy. Dla porównania, sportowe wersje cywilnych aut kompaktowych z trudem schodzą poniżej bariery 16 sekund... Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że Jaguar E-Type jest jednym z najbardziej uniwersalnych aut sportowych wszech czasów?

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Świat Jaguara

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.