STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Silnik V8 Jaguara
Napisany przez , 2015-01-08

Silnik V8 Jaguara zostanie wykorzystany do próby pobicia rekordu prędkości na lądzie

UDOSTĘPNIJ

Niemal od samego początku swojego istnienia, samochody służyły ludziom również do ustanawiania różnego rodzaju rekordów. Wśród nich, wyobraźnię szczególnie rozpalały te związane z prędkością maksymalną. W pobiciu kolejnego rekordu prędkości na lądzie weźmie udział silnik V8 Jaguara.

Mówiąc o ustanawianiu rekordów prędkości, nie sposób zapomnieć o pojedynku dwóch dżentelmenów, Hrabiego de Chasseloup-Laubata oraz Camille Jenatzego. Ich walka o miano konstruktora najszybszego samochodu na świecie dosłownie zelektryzowała Europę pod koniec XIX wieku. Zbudowane przez nich pojazdy były bowiem napędzane silnikami... elektrycznymi.

Ostatecznie, jako pierwszy swój rekord ustanowił de Chasseloup-Laubat, który pojazdem o nazwie Jeantaud, przypominającym do złudzenia dyliżans, osiągnął zawrotne jak na owe czasy 63,13 km/h. Dzisiaj, taką prędkość osiągają kolarze, jednak ponad 100 lat temu był to wynik godny uznania. Wraz z upływem lat, poprzeczka była podnoszona coraz wyżej, aż w końcu stanęła na wartości... 1227,7 km/h. Tak, w tekście nie ma błędu – rekord prędkości na lądzie wynosi ponad tysiąc dwieście km/h!

Oczywiście pojazd, który go ustanowił nie przypominał już dyliżansu, a raczej statek z "Gwiezdnych Wojen". Niemniej jednak spełniał on wymogi regulaminowe i wciąż dzierży rekord. Na horyzoncie pojawiła się jednak nowa maszyna, Bloodhound SSC, która mierzy w jeszcze wyższe prędkości. Oczywiście z pomocą jej przyszedł Jaguar.

Napędzany przez silnik odrzutowy Bloodhound SSC rozwija moc maksymalną na poziomie 77,5 tysiąca KM. To prawie tyle, co 141 Jaguarów F Type R. Model ten został użyty do porównania nie bez powodu. Otóż jednostka z tego auta, czyli 550-konny silnik V8, znajdzie się na pokładzie Bloodhounda SSC, by napędzać... pompę paliwową! Zapotrzebowanie na paliwo w silniku odrzutowym jest tak duże, że pomóc w tym mogła tylko wyjątkowo mocna jednostka, a taką jest właśnie silnik V8 Jaguara.

Jaka jest wydajność tej pompy? Otóż 800 litrowy zbiornik ze specjalną mieszanką zostanie opróżniony w 20 sekund. Oznacza to, że napędzana przez silnik V8 pompa będzie wtłaczać do jednostki odrzutowej 40 litrów paliwa na sekundę... To nie koniec magii liczb. Ekipa odpowiedzialna za ten projekt chce przekroczyć magiczną barierę 1000 mil na godzinę, czyli ponad 1600 km/h! To prędkość, o jakiej de Chasseloup-Laubat nawet nie marzył!

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Świat Jaguara

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.