STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
multimedialna przednia szyba
Napisany przez , 2014-12-30

Multimedialna przednia szyba - technologia przyszłości według Jaguara

UDOSTĘPNIJ

Przyszłość motoryzacji to nie tylko ekologia i downsizing, to także wzrost bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Najnowszym projektem Jaguara, który ma przyczynić się do redukcji liczby wypadków jest multimedialna szyba przednia.

To właśnie wizjonerskie projekty przyczyniają się do największego rozwoju i to dzięki patrzeniu kilka, kilkanaście lat w przyszłość powstają nowoczesne technologie. Najmłodszym dzieckiem działu rozwoju Jaguara jest multimedialna przednia szyba będąca centralną częścią systemu zwiększającego pole widzenia kierowcy w aucie do 360 stopni.

Co by było, gdyby udało się całkowicie usunąć słupki A, B oraz C? Znaczny wzrost widoczności doprowadziłby do wzrostu bezpieczeństwa pieszych oraz zminimalizowania ryzyka kolizji drogowych. Technologicznie jest to niemożliwe, ponieważ karoseria dosłownie rozpadałaby się bez dodatkowych usztywnień.

Inżynierowie Jaguara znaleźli jednak sposób. Poprzez umieszczenie kamer na zewnątrz pojazdu oraz wyświetlanie obrazu na słupkach nadwozia, możliwe będzie rozglądanie się we wnętrzu bez żadnych ograniczeń. Multimedialna przednia szyba to jednak coś więcej niż przeźroczyste słupki.

To także zaawansowany HUD, na którym wyświetlane będą dane z nawigacji satelitarnej. Idei tej przyświeca zarówno funkcjonalność jak i bezpieczeństwo. Kierowca nie będzie musiał odrywać wzroku od jezdni, ponieważ informacje z nawigacji będą wyświetlane bezpośrednio na budynkach np. liczba miejsc parkingowych.

Multimedialna przednia szyba umożliwia także nowatorski widok na wskazówki nawigacji. Zamiast klasycznej strzałki, na drodze przed kierowcą wyświetla się realnych rozmiarów wirtualny pojazd, za którym należy podążać żeby dotrzeć do celu. Rozwiązanie to nie ogranicza widoczności i znacznie ułatwia dotarcie do celu.

Nowatorska technologia wymaga jeszcze kilku lat pracy, ale nowy projekt Jaguara wykazuje niesamowity potencjał. Miejmy nadzieję, że tego typu rozwiązania jak najszybciej trafią do samochodów i przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach.

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Technika

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


  • Janek 30-12-14 14:12:31
    ciekawe rozwiązanie!

Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.