STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Jaguar XF
Napisany przez , 2015-03-26

Nowy Jaguar XF debiutuje przejeżdżając przez Tamizę... na linach

UDOSTĘPNIJ

Pokazy linoskoczków od zawsze fascynowały ludzi. Takie wyczyny wymagają bowiem świetnego balansu oraz doskonałego rozłożenia masy. Te cechy posiada nowy Jaguar XF, który dokonał rzeczy zarezerwowanej dotąd wyłącznie dla linoskoczków.

Choć oficjalna premiera kolejnej generacji Jaguara XF została zaplanowana na 1 kwietnia, podczas targów w Nowym Jorku, to Londyńczycy mogli podziwiać ten pojazd już w tym tygodniu. Nie był to jednak zwykły, statyczny pokaz. By ukazać ogrom pracy inżynierów, Jaguar zdecydował się na wyczyn, który dotąd mogliśmy oglądać jedynie w holywoodzkich produkcjach.

 

Nowy Jaguar XF został ustawiony na dwóch linach z włókna węglowego. To właśnie one wyznaczały 240-metrową trasę, jaką miał do pokonania ten pojazd. Wydaje się Wam to proste? To teraz usiądźcie. Całą konstrukcję zawieszono na wysokości 18 metrów nad... Tamizą! Tak, nowy Jaguar XF miał przejechać na linach nad rzeką.

 

Oczywiście pojazd ten nie był sterowany drogą radiową, lecz za jego kierownicą zasiadł Jim Dowdall, słynny kaskader, który brał już udział w wielu filmowych produkcjach. Ta rola była jednak jednym z największych wyzwań w jego karierze.

 

  • Jestem w tej branży już 35 lat i prowadziłem mnóstwo Jaguarów. Jednak ten wyczyn był inny od pozostałych. Trudność sprawiały nie tylko podmuchy wiatru, lecz również niewielki rozmiar lin, które miały zaledwie 34 mm szerokości! Wymagało to wysokiej precyzji w prowadzeniu, a także doskonałego balansu maszyny - powiedział Dowdall.

 

Słowa Dowdalla odzwierciedlają cel, jaki przyświecał konstruktorom tego auta. Nowy Jaguar XF jest aż o 190 kg lżejszy od poprzednika, a także średnio o 80 kg lżejszy od produkowanych obecnie konkurentów. To przepaść. Oczywiście nie każdy posiadacz nowego XF wykorzysta ten fakt do podróżowania po linach wisząc 18 metrów nad rzeką, ale może to odczuć np. na stacji paliw. Nowy Jaguar XF wyposażony w silnik wysokoprężny Ingenium o mocy 163 KM potrzebuje mniej, niż 4 litry oleju napędowego  na każde 100 km. Wszystko wskazuje więc na to, że ten rok znów będzie należał do Jaguara.

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Wrażenia
TAGI: Jaguar XF

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.