STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
 Jaguary z serii R
Napisany przez , 2014-06-12

Bestie na wolności! Jaguary z serii R

UDOSTĘPNIJ

Samochody Jaguara od zawsze były synonimem dobrego stylu, luksusu i świetnych osiągów. Pomijając auta wyścigowe i modele typowo sportowe, mieszanka zwykle zawierała jednak więcej dwóch pierwszych aspektów niż tego ostatniego. Wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem do sprzedaży standardowego modelu z gamy opatrzonego dopiskiem R.

Jaguary z serii R to nadal dystyngowane auta, które swój wojowniczy charakter mogą ukrywać z łatwością. Z pozoru to eleganccy brytyjscy dżentelmeni, którzy nigdy nie pozwolą sobie na niestosowne zachowanie. Jednak modele Jaguara z serii R, na życzenie kierowcy mogą stać się prawdziwymi drapieżnymi kotami. Potraktowane agresywnie okażą się istnymi bestiami na wolności, z którymi nie warto zadzierać na drodze. No chyba, że lubi się przegrywać…

jaguary z serii r

Najdłuższą historię wśród drogowych Jaguarów z serii R posiada model XJR. Pierwsza jego generacja oparta o wersję XJ40 ujrzała światło dzienne w 1988 roku. Auto początkowo posiadało 3,6-litrowy silnik. Potem otrzymało 4,0-litrową jednostkę R6 o mocy 254 KM. Przełom nastąpił jednak w 1994 roku. Wtedy zadebiutował pierwszy „prawdziwy XJR” z kompresorem (generacja X300). Dzięki niemu 4,0-litrowy motor generował już pokaźne 331 KM.

Kolejny krok milowy został postawiony w 1997 roku, gdy pod maską XJR generacji X308 znalazł się silnik V8 o mocy 375 KM. Następna generacja oparta o wersję X350/358 generowała już ponad 400 KM. Dziś na rynku króluje najnowsze wcielenie samochodu oddające do dyspozycji kierowcy 550 mechanicznych rumaków dobywanych z potężnej 5,0-litrowej V8.

Oprócz tego auta aktualnie w ofercie znajdują się jeszcze trzy inne Jaguary w serii R. Są to XFR, F-Type R Coupé i odchodządzy na emeryturę XKR. Wszystkie dysponują silnikami 5,0 V8, ale różnią sią maksymalną mocą. XFR i XKR posiadają po 510 KM, podczas gdy F-Type R Coupé generuje już 550 KM. Nie należy zapominać również o nieprodukowanym już Jaguarze S-Type R –poprzedniku XFR, który posiadał ponad 400 KM.

A co jeśli Jaguar z serii R to dla kogoś za mało? Warto zwrócić uwagę na odmiany R-S, ale to już temat na osobny post.

 

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Świat Jaguara

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.