STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
supersamochód
Napisany przez , 2014-06-09

Supersamochód i jego super możliwości! Walka o prędkość Jaguara XJ220

UDOSTĘPNIJ

Jaguara XJ220 nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi motoryzacji. Ten samochód powstał tylko z jednego powodu – szaleńczej pasji do prędkości. Liczba 220 w nazwie nie była bowiem przypadkowa.

Zakładano, że prędkość maksymalna Jaguara XJ220 wyniesie dokładnie 220 mph (ok. 354 km/h). Ostatecznie cel nie został osiągnięty, ale mimo wszystko prędkość na poziomie 212,3 mph (po odłączeniu katalizatora nawet 217,1 mph) osiągnięta w 1992 roku była imponująca. Wystarczy powiedzieć, że pierwszy wynik był oficjalnym rekordem prędkości wśród samochodów produkcyjnych. Jaguar XJ220 nie tylko miał świetną prędkość maksymalną, ale potrafił też rewelacyjnie przyspieszać. Ponad 20 lat temu czas rozpędzenia do 100 km/h w 3,6-3,9 s robił wręcz kolosalne wrażenie.

supersamochód

Warto wspomnieć, że XJ220 dzierżył również rekordowy czas okrążenia Północnej Pętli Nürburgringu. Czas 7:46.36 zapewnił mu królowanie w Zielonym Piekle aż przez 8 lat, do roku 2000.

Początkowo planowano produkcję 350 egzemplarzy Jaguara XJ220. Ostatecznie jednak powstało jedynie 281 sztuk. Mniejsze niż przewidywano zainteresowanie autem było spowodowane wysoką ceną oraz kontrowersjami wynikającymi z różnic w specyfikacji pomiędzy konceptem a wersją produkcyjną.

supersamochód

W założeniach supersamochód miał bowiem posiadać silnik V12 i napęd na cztery koła. Ostatecznie, klienci którzy złożyli swoje zamówienia mieli dostać superauto z 3,5-litrowym silnikiem V6 z dwoma turbosprężarkami oraz napędem na tylną oś. Część z nich zrezygnowała więc z zakupu. O tym czy żałują swojej decyzji, zwłaszcza dziś, gdy XJ220 jest jednym z najbardziej pożądanych samochodów na świecie, nigdy się już nie dowiemy. Z dużą dozą pewności można jednak zaryzykować stwierdzenie, że tak, bo pozbawili się szansy wejścia w posiadanie blisko 550-konnego Jaguara XJ  – najszybszego wtedy drogowego samochodu świata.

supersamochód

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Historia

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.