STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
aluminiowe nadwozie
Napisany przez , 2014-06-05

Aluminiowe nadwozie - sekret zwinności Jaguara XJ

UDOSTĘPNIJ

W jaki sposób zwiększyć sztywność karoserii, jednocześnie obniżając jego masę? Przed takim zadaniem stanęli konstruktorzy Jaguara XJ. Efekt ich prac? Aluminiowe nadwozie topowej limuzyny brytyjskiego producenta.

Aerospace – taką nazwę nosi konstrukcja zaprojektowana pod czujnym okiem Marka White’a, głównego inżyniera Jaguara. Dlaczego zastosowali akurat ten materiał? – Nie zdecydowaliśmy się na aluminiowe nadwozie ze względu na innowacyjność. Taka konstrukcja zapewnia wymierne korzyści podczas jazdy – powiedział White.

aluminiowe nadwozie

Jakie konkretnie? Przede wszystkim auto z aluminiowym nadwoziem dużo lepiej reaguje na skręty kierownicą, zapewniając przy tym większą precyzję prowadzenia. Tym samym, XJ może dostarczyć swojemu właścicielowi jeszcze więcej radości z jazdy – a to od zawsze było domeną pojazdów producenta z Coventry.

W dobie walki o ochronę środowiska nie bez znaczenia jest również fakt, że nadwozie Jaguara XJ pozwala ograniczyć zużycie paliwa. Dzięki lżejszej karoserii, silnik nie traci energii na rozpędzenie zbędnych kilogramów. W przypadku modelu XJ, oszczędności wynoszą nawet około 150 kg.

aluminiowe nadwozie

Kolejnym „efektem dodatnim” aluminiowego nadwozia są osiągi, które są co najmniej ponadprzeciętne. Dość powiedzieć, że w najmocniejszej wersji XJ – R – auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie tylko 4,9 sekundy! Przypomnę, że wciąż mówimy o dużej i luksusowej limuzynie…

Jak dodaje White, aż 50 proc. zastosowanego aluminium pochodzi z odzysku. Pamiętacie  puszki, które oddaliście niegdyś do recyklingu? Być może to właśnie one stanowią teraz integralną część aluminiowego nadwozia Waszego Jaguara XJ.

aluminiowe nadwozie

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Technika

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.