STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Model XJ
Napisany przez , 2014-07-21

Model XJ – początek nowej ery Jaguara

UDOSTĘPNIJ

Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku Jaguar produkował łącznie cztery modele. Właśnie wtedy zdecydowano wprowadzić nowy model. Jaguar potrzebował czegoś "ekstra". Tym czymś okazał się Jaguar XJ.

Pierwsza seria modelu XJ zadebiutowała w 1968 roku, a w zdobyciu popularności pomógł sam sir William Lyons, będący założycielem Swallow Sidecar Company. Firmy, która po zakończeniu II Wojny Światowej przekształciła się w Jaguar Cars. Mr. Jaguar, jak nazywano Lyonsa, na telewizyjnym ekranie przekonywał potencjalnych klientów, że jest to najlepszy model w historii tej marki. Efekt? Ogromne zainteresowanie klientów i ponad 80 tys. sprzedanych egzemplarzy w ciągu zaledwie 5 lat!

JAGUAR XJ

Nawet dzisiaj takie osiągnięcie budziłoby uznanie. Należy bowiem pamiętać, że Jaguar XJ jest autem klasy premium. Na sukces tego pojazdu złożyła się nowoczesna jak na tamte lata technologia, opakowana w klasyczne nadwozie nawiązujące kształtem do poprzednika, czyli modelu Mark X. Pierwsza seria Jaguara XJ była oferowana z dwoma silnikami – sześciocylindrowymi, benzynowymi motorami o pojemnościach 2,8 oraz 4,2-litra.

W późniejszym czasie pojawił się także topowy model XJ12. Dzięki 309-konnemu silnikowi V12, potrafił się rozpędzić aż do 225 km/h! W momencie premiery, w 1972 roku, był to najszybszy czterodrzwiowy samochód produkowany seryjnie. Dzisiaj model XJ jest prawdziwym rarytasem. Z taśm produkcyjnych w Coventry zjechało bowiem tylko 3235 egzemplarzy tego Jaguara.

Seria XJ okazała się na tyle udana i przełomowa, że pomimo upływu 46 lat, pojazd o tej nazwie wciąż jest dostępny w salonach Jaguara. Wciąż również jest najbardziej luksusowym modelem w ofercie, wyznaczając przy tym standardy w segmencie premium.

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Świat Jaguara
TAGI: Model XJ

WYSZUKAJ ARTYKUŁ

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

facebook
youtube
googleplus

AUTORZY POSTÓW


Aktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.